Evde İçki Yapmak için Gerekli Teçhizat

 

Litresi 9 TL nin altında rakıyı yapıyorsanız, bunun için bir para harcamak şart ne yazık ki. Eğer ayda yılda bir, iki kadeh içiyorsanız, bu işe sakın girmeyin derim. Ancak tecrübem gösterdi ki, ayda iki kadeh rakı içenlerin çoğu litresi 150 TL ye rakı içemediklerinden bu kadar az içiyorlar. Öneriyi düzeltelim o zaman.

Eğer bedava rakı bulsanız haftada 1-2 kere veya daha fazla içecekseniz, bu işi ciddi olarak düşünün. İşte teçhizat listesi:

İşin en önemli kısmı teçhizat. İçki yapabilmek için ne gibi teçhizata gerek var? Bu yazıda kısaca onlara değineceğim. Daha sonraki yazılarda, yeri geldikçe bu teçhizatın nasıl kullanıldığını anlatacağım. Bu teçhizatı 3 grupta sınıflayacağım. 1. Olmazsa olmaz. 2. Olsa çok iyi olur. 3. Olması iyi olur ama olmasa da idare edersiniz. Bilebildiğim kadarı ile fikir vermesi açısından yaklaşık maliyetlerini de yazacağım.

 1. Damacana: 19 lt hacme sahip bir damacana. Olmazsa olmaz. En uygunu Kipa’dan alınan 19 lt. lik Su damacanaları. Artık pek çok markette de çeşitli markaları bulabilirsiniz. Olmadı, eve su getirilen damacanaları da kullanabilirsiniz. Ancak o damacanalar için bir depozito bedeli talep ediliyor. Bu damacanayı  ilk karışımı hazırlamak için kullanacaksınız. Eskiler bu karışıma “maişe” ya da “mayşe” diyorlar. Ben nedense bu kelimeye hiç ısınamadım. Biz eşimle birlikte “turşu” diyoruz. İşlem turşu kurmaya çok benziyor çünkü. Maliyeti 0 TL. Siz suyu alıyorsunuz, kabını da bedavaya kullanıyorsunuz.
 2. Kaynatma Kabı: Genellikle bir düdüklü tencere kullanılabilir. Olmazsa olmaz. En ucuza bulabileceğiniz 8-9 litrelik ev kullanımı için yapılmış düdüklü tencereler. Bunların fiyatı 90-150 TL arası. Ancak semt pazarlarında 50-60 TL ye kadar fiyat bulabilirsiniz. Ben 7 yıl önce 9 lt. lik bir düdüklü tencereyle başlamıştım. Ancak damıtma sırasında sıkıntılar oldu. En önemli sıkıntı 1 damacana sıvıyı bu boyutta bir tencereyle 3 kerede damıtmak oldu. 9 lt. dediğine bakmayın 9 lt. lik bir tencereye en fazla 5-5,5 lt sıvı koyabiliyorsunuz. Bu sebeple endüstriyel 23 lt.lik bir düdüklü tencere aldım. O da en fazla 15 lt sıvı alıyor ama bir damacanayı bir kerede damıtabiliyorum. O zamanki fiyatlarla 500 TL ye almıştım. Şimdiki fiyatları 200-2,200 TL arasında. Yanlış okumadınız, fiyat aralığı bu kadar geniş. Paslanmaz çelik kullanıldığı için saç kalınlığına göre fiyat çok değişebiliyor.
 3. İmbik: Olmazsa olmaz. Bu konu çok karışık işte. Yeni başlıyor olsaydım, en fazla zorlanacağım konu bu olurdu. Temel olarak imbikler iki çeşit oluyor. Basit imbikler (Pot Still) ve “Reflux” imbikler (Reflux Still). Basit imbik temel olarak tencerenin düdüğüne bağlanan bir boru. O borunun bir bölümünü içinde soğuk su bulunan bir kovanın içinden geçiriyorsunuz, buhar orada yoğunlaşıyor ve alkol olarak borunun öbür ucundan akıyor. Bu imbiklerle elde ettiğiniz alkolün derecesi en fazla 65 derece oluyor. Reflux imbikler ise genellikle uzunca bir (bakır ya da paslanmaz çelik) boru oluyorlar. Bu borunun içine (tasarıma göre) bir soğutma borusu yerleştiriliyor ve bu borunun içinden soğuk su geçiriliyor. Buharlaşan alkol bu borunun içinden geçerken soğuk su ile karşılaşıyor ve yeniden sıvıya dönüşüp tencerenin içine geri dönüyor. Tekrar buharlaşıyor. Bu şekilde en az 90 derece alkol elde edilebiliyor. 99 derece alkol elde edilen imbiklere rastladım internette. Reflux imbik kullananlar elde edilen alkolün çok daha kaliteli olduğunu söylüyorlar. Şahsen rakı cin gibi çift damıtma içkilerde bir kalite farkı yaratacağına inanmıyorum. Ama tek damıtma olan viski gibi içkilerde çok önemli olabilir. Ben viskiyi de çift damıtma yaptığım için özellikle yeni başlayanlar için gerekli olduğunu düşünmüyorum. Aksi düşünen herkesin fikrine de saygılıyım. İçki nihayetinde damak zevki ile ilgili. Zevkleri tartışılmayacağını da çoktan öğrendim. Bu arada internette ararsanız son yıllarda imbik imal eden bir sürü firma olduğunu görebilirsiniz. Bunların bazıları ısıtma için elektrikli ocağı da içeriyor. Fiyatları da 1.500-3.000 TL arası değişiyor. Ben imbiklerimi hep bakırdan yaptırdım ve Karaköy’de bir Ermeni bakır ustası yardımcı oldu. Bu arada özellikle yurtdışında fıçı biraların fıçısını kullanan çok insan var.
 4. Ocak: Olmazsa olmaz. Ben 2-2,5 KW bir elektrikli ocak öneriyorum. Ama 4 tuğla arasına odun koyup yakarak ta amacınıza ulaşabilirsiniz. Veya bir doğal gaz ocağı da kullanılabilir. Sonuçta tencerenin içindeki sıvıyı kaynatacağız.
 5. Soğutma kovası: Olmazsa olmaz. 10-15 lt. lik plastik bir kova. İmbiğin uzantısı olan bakır boru buradaki suyun içinden geçerek alkolün yoğuşmasını ve toplama kabına akmasını sağlayacak.

Aşağıdaki resimde teçhizatın büyük kısmı var.

 1. Toplama kabı: Olmazsa olmaz. Bir tane maşrapa da olabilir. Elde ettiğimiz alkol burada toplanacak. Evdeki maşrapayı da kullanabilirsiniz. Ölçü gösteren bir kap olursa süper olur. Elde ettiğiniz alkol miktarını ölçüp kaydedebilirsiniz.
 2. Ölçü kabı ve Alkolmetre: Olmazsa olmaz. Elde ettiğimiz alkolün derecesini bununla ölçeceğiz. İkisini tıbbi cihaz satan dükkanlardan 25-50 TL arası alabilirsiniz.
 3. Çeşitli su şişeleri: Olmazsa olmaz. Bakkaldan 5 lt. 10 lt su aldığınızda çöpe atmadığınız şişeler. Her evde vardır muhakkak.
 4. Bir ya da iki hidrometre: Olması iyi olur ama olmasa da idare edersiniz. Bununla kurduğumuz turşunun şeker miktarını ölçeceğiz. Sonra da mayalanma bittiğinde ölçüm yapacağız. Ben iki tane kullanıyorum. Bir tanesi 1,000-1,100 arasını ölçüyor. Diğeri ise 0,900-1,000 arasını ölçüyor. Her biri 10-15 TL arası. Eğer yeni formüller deneyecekseniz (değişik meyvelerden değişik içkiler yapmak gibi) o zaman muhakkak alın derim.
 5. Termometre: Olması iyi olur ama olmasa da idare edersiniz. Bütün proses boyunca sıcaklık ölçmek faydalı olabiliyor. Ben termometremi son 5 yıldır hiç kullanmadım.
 6. Aktif Karbon Filtre: Olsa çok iyi olur. Akvaryumcularda satılıyor. Özellikle pekmez ve meyve suyu kullanırsanız, mayalanma sırasında kötü kokular oluşuyor. Aktif karbon filtre bu kokulardan kurtulmanızı sağlıyor. Akvaryumcudan aldığınız Aktif karbonu, dibini kestiğiniz bir meşrubat şişesinin içine doldurarak filtrenizi yapabilirsiniz. 
 7. Terazi: Olsa çok iyi olur. Turşu kurarken şeker tartmanız gerekecek. Maya tartmak şart. Ama pek çok şey göz kararı da tartılabilir. Nihayetinde atom bombası yapmıyoruz. Şeker 100 gr. eksik ya da fazla olsa kıyamet kopmaz. 0-5 kg bir teraziyi 30-40 TL ye bulabilirsiniz.
 8. Büyük bir tencere: Olmazsa olmaz. Şekeri eritmek için lazım.
 9. Kettle: Olsa çok iyi olur. Şekeri eritmek için sıcak su lazım. Ocağın üstünde de ısıtıp şekeri eritebilirsiniz.

Bütün malzeme bu kadar. Yani toplam teçhizatınızı 300TL-3000 TL arasına mal edebilirsiniz. Azıcık zahmetli bir iş olduğu için yeni başlayanlara mümkün olduğu kadar az para harcamalarını tavsiye ederim. Gerçi bu iş zor olduğu için vazgeçeni hiç görmedim ama olsun gene de uyarayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.