E-kitap değil, Kitap okuma uygulaması

E-kitap yıllardır ilgimi çeken bir konu. İlk e- kitap 1971 yılında yaratılmış. Amerika bağımsızlık bildirgesi dijital olarak kayda alınmış. Ticari açıdan ilk denemeler ise 1998 yılında. CD-ROM da satılan ilk e- kitap Micheal Crichton’un Jurassic Park kitabı. Sonra 2004 yılında Sony ilk e-kitap okuyucusunu piyasaya sürmüş ama işin ciddiyete binmesi 2007 yılında Amazon’un Kindle’ı piyasaya sürmesi ile gerçekleşti.

İşin doğrusu, Çok sevinmiştim haberim olduğunda. Büyük hayal kırıklığına uğradım. Kitap fiyatları ucuzlayacak sanmıştım. Kağıt ve mürekkep masrafı sıfır olan bir kitaptı e-kitap. Yayıncılar hiç aldırmadı bu tasarrufa. 12 yıl geçmesine rağmen özellikle çok satan kitapların e-kitap sürümleri ya gerçek kitapla aynı fiyata satılıyor, ya da daha pahalılar.

Bazen düşündüğümde hak veriyorum yayıncılara ya da yazarlara. E-kitabı aldığınızda, kitabın bir kopyasını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indiriyorsunuz. İndiren kişiler genellikle kitabı indirdikleri anda, Yandex ya da Google diskte paylaşıyorlar. Facebook’ta bu kitapları paylaşan onlarca sayfa var. Siz bir e- kitap satıyorsunuz, o kitaba onbinler bedavaya erişebiliyor. Yayınevi ve yazar açısından çok büyük satış kaybı.

Daha iyi bir çözüm olmalı diye epey kafa patlattım. Öte yandan kitabı satın alanın kitap satın almanın keyfini yaşaması lazımdı. Gerçi kağıt kokusunu cep telefonlarından iletmeyi henüz bilmiyoruz ama ne biliyim yakın bir tecrübe olmalıydı.

Bulduğum çözümün detaylarını paylaşmak istiyorum. Kitabı okumak için Google Play den uygulamayı ücretsiz indiriyorsunuz. Size e-posta adresiniz soruluyor ve kitabın (yayınevinin izin verdiği) ilk bölümlerini ücretsiz okuyorsunuz. Beğenirseniz, kitabı Google Play’den satın alıyorsunuz ve ödediğiniz fiyat kitabın satış fiyatından çok düşük. Beğenmezseniz uygulamayı cep telefonundan kaldırıyorsunuz.

Diyelim ki kitabı okudunuz ve daha sonra cep telefonunuzdan kaldırdınız. Ya da telefon değiştirdiniz. 2 sene sonra kitabı bir daha okumak istediniz. Uygulamayı indirmeniz ve e-posta adresinizi girmeniz yeterli. Sistem sizi hatırlıyor ve tekrar okuyabiliyorsunuz. Diyelim ki, kitabı beğendiniz ve eşinizin ya da bir arkadaşınızın da okumasını istiyorsunuz. Gerçek bir kitap olsa ne yaparsınız? Kitabı ödünç verirsiniz değil mi? Bu uygulamada da aynen öyle. Ödünç verme fonksiyonu aynen böyle. Kitabı ödünç verdiğiniz zaman sizin e-posta adresinizle eşiniz ya da arkadaşınız kitabı okuyabiliyor. Kitabı geri alabilmeniz için kitabı ödünç verdiğiniz kişinin kitabı tekrar ödünç vermesi gerekiyor. Yapmazsa? O zaman gerçek hayatta olduğu gibi kitap geri gelmiyor. Şahsen benim başıma çok geldi. 😊

İşin en hoş tarafı, yayınladığımız ilk kitabın, sevgilimin yazdığı “Yanında Olsaydım” kitabının olması. Sevgilim düşlerinde küçük bir çocuk olan Hasan’la birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün yanı başında tüm kurtuluş mücadelemizi yaşıyor bu kitapta. Amasya’dan Sivas’a, Dumlupınar’dan devrimlerimize bir yolculuk yaşatıyor okuruna.

Bu işin gerçekleşmesinde çok büyük katkısı olan sevgili Faruk Gözübüyük ve Atayurt Yayınevi çalışanlarına binlerce teşekkürler. Onlar izin vermese ve yardım etmese bu proje asla olmazdı.

Uygulamaya https://play.google.com/store/apps/details?id=com.YanindaOlsaydim adresinden ulaşabilirsiniz.

Ya da cebinizden “Yanında olsaydım” diye arata bilirsiniz.

Hem uygulama hem de kitap hakkında eleştirileriniz ve fikirlerinizi hevesle bekliyoruz.

One Reply to “E-kitap değil, Kitap okuma uygulaması”

  1. Bu fikri giderler yüzünden her zaman beğenmedim.
    Ama daha azını denemiyor. WordPress ‘i yaklaşık bir yıldır çok sayıda
    web sitesinde kullanıyorum ve başka bir platforma geçiş konusunda endişeli .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir