En İyi Cin Formülü

Cin Hollanda’lı bir üniversite profesörün icat ettiği bir içki. İcat edilmesinin sebebi, İpek yolu ile uzak doğuya giden tüccar ve seyyahların orta doğudan sonra yedikleri yiyeceklerin midelerini çok etkilemesi ve mide hastalıklarından çok can kaybı yaşamaları. Yani bir ilaç olarak tasarlanmış. Ben de ilaç niyetine içerim cini zaten 😊

İyi yapılırsa sek te içilir, sadece buzla da içilir. Cin tonik Hollanda’lı tüccarların icadı. İçinde kinin bulunan tonikle karıştırıyorlar ki, hem mide hastalıklarından korunsunlar, hem de kinin sayesinde sıtmadan korunsunlar. Benim fikrime göre cin kokteyllerde kullanılmayacak kadar lezzetli bir içkidir. Bana göre en güzel şekli bir viski kadehinde sadece buzla hazırlanmalı ve kadehin kenarını portakal kabuğu ile (yağı iyice çıkacak şekilde) silmeli.

Neyse, tarife gelelim. Turşunun (Maişe) hazırlanışı aynen rakı gibi. 19 lt damacananın içine 3,2 kg şeker, 135 gr salça ve 50 gr kuru maya. Bir hafta mayalandıktan sonra ilk damıtmaya alıyoruz. İlk damıtma rakının damıtılmasından azıcık farklı. Biliyorsunuz, rakı yaparken ilk damıtmada ilk 50 ml yi alıp atıyorduk. Bu sefer onunla uğraşmıyoruz. Metil alkol mü içeceğiz diye endişelenmeyin. Çünkü ilk damıtmada head dediğimiz akşamdan kalma olayına sebep olan ilk 200 ml alıp ayıracağız. Bunu da ileride diğer ilk damıtmalarda kullanabiliriz. Niye head’i ikinci damıtmada almıyoruz diye sorarsanız, cevabı cinin lezzetinde gizli. Çünkü kullanacağımız baharatların yağları çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklarda buharlaşıyor ve cine lezzetini bu yağlar veriyor. Onun için cinin ikinci damıtmasında head ve tail alınmaz. Head ve taili ilk damıtmada alırız. Burası çokomelli, bu uyarıya aldırmazsanız cininiz lezzetsiz olur.

Gelelim baharat kattığımız ikinci damıtmaya. Cinin olmazsa olmaz iki baharatı vardır. Ardıç tohumu ve kişniş. İlaç etkisini yaratan da bu iki baharattır zaten. Elde edeceğiniz her litre cin için temel olarak 20 gr ardıç tohumu ve 10 gr kişniş kullanılması gerekiyor. Hollanda üretimi cinleri seviyorsanız bu formül uygun. Yok İngiliz cinlerini seviyorsanız, kişniş miktarını azaltın. 20 gr ardıç tohumu, 3 gr kişnişe kadar inebilirsiniz. Bunun dışında kullanacağınız baharatlar sizin zevkinize kalmış. 1-2 gr tarçın koyanlar çok ama ben tarçın tadını sevmiyorum. 2-3 gr kakule 1-2 gr yıldız anason kullanabilirsiniz. Benim en sevdiğim baharat limon kabuğu rendesi ve portakal kabuğu rendesi.

Özetlersek, 1 damacana turşudan 3,5 lt cin elde edeceksek hazırlamamız gereken baharat karışımı şu şekilde oluyor:

70 gr ardıç tohumu (Her biri çekiç yardımıyla çatlatılacak)

35 gr kişniş (Mümkün olduğu kadar ezilecek, ne kadar zor olduğunu ezerken anlayacaksınız. İngilizler kişniş miktarını bu sebeple azaltmış olabilirler. 🙂

10 gr limon-portakal kabuğu rendesi (limonun beyazı karışmasın diyorlar, ben pek farkını görmedim)

İsteğe göre kakule, yıldız anason, tarçın kabuğu. Hepsi de 2-3 gr.

İlk damıtmadan elde ettiğimiz alkolün içine bu karışımı ekleyip bir gece bekletiyoruz. Sonra ikinci damıtma. 40-42 derece olması için kaynak suyu ile seyreltiyoruz.

Kural en az üç hafta beklettikten sonra keyifle içmek. Ama o kadar kimse bekleyemiyor. 😊

Ben her yaptığım içkiden bir litre ayırıp gözümün önünden kaldırıyorum. 1 yıl sonra bulunca keyifle içiyorum. İnanın bambaşka bir lezzete sahip oluyorlar.

Herkese çok güzel içkiler içecek sabır diliyorum. Afiyet, şeker olsun.

4 Replies to “En İyi Cin Formülü”

 1. yorumumu mahzur görürsen turşu yapma kısmındaki salça ve maya katma safhası nasıl oluyor?
  teşekkürler

  1. Merhaba;
   135 gr salçayı ilk olarak yaklaşık 1 litre su içine karıştırıp bidonun içine boşaltıyorum. Daha sonra şekerleri eritip ilave ediyorum. Salça en son konulursa homojen olarak karışmıyor, bu da bakterilerin dibe doğru inmesini yavaşlatıyor. Mayayı ise en son katıyorum. Bir grup insan maya kattıktan sonra iyice karıştırmayı öneriyor. Açıkçası ben toplam mayalanma süresini değiştirdiğini gözlemedim. Karıştırmanın bir faydasını da zararını da gözlemedim. Yani keyfiniz nasıl isterse öyle yapabilirsiniz.
   Dikkatli olunması gereken bir nokta var. Mayayı kattığınız zaman turşunun sıcaklığı 40 derecenin altında olması. Çok yüksek sıcaklıklar mayayı öldürebiliyor.
   Kolay gelsin.

 2. maişe yada turşu yapma tabiri çok genelleme ile anlatılmıs .. defalarca okudum anlayamadım 19 litrelık cam damacana neden peki su dolu deseke verilen ölçülerde seker maya ve salcayı almaz normal 3/5 lıtrelık bir kavanozda iş görür. salca çeşidide cok var o konuda da ayrıntı yok. yani çok tşk ederiz bilgi veriyorsunuz ama çok genelleme ile .. ölçüleri yada salça çeşidi belirtilmeden anlatılmıs …

  1. Haklısınız. Detay anlatmamışım. Benim kullandığım yöntemi detaylandırayım. Benim 4 litrelik bir tencerem var. Bunun içine 1,6 kg toz şeker koyuyorum. 1,7 litrelikte bir su ısıtıcım (kettle) var. Onunla 1,7 litre su ısıtıyorum. Tencereye suyu dökerek şekeri eritiyorum. Bu eriyiği damacanaya koyuyorum. Sonra damacana erimesin diye 2-3 litre soğuk su ilave ediyorum. Bu işlemi bir kez daha tekrarlıyorum. Damacanayı konik kısmınbaşlangıcına kadar su ile tamamlıyorum. Üstüne 50 gr mayayı döküyorum.
   Salça konusu ise tamamiyle size kalmış. En ucuz salçayı kullanmaya özen gösteriyorum. İster işe başlamadan önce, su ile karıştırıp koyarsınız, isterseniz en sonda ilave edersiniz. Ben iki türlü de yaptım, değişen bir şey olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.