En İyi Cin Formülü

Cin Hollanda’lı bir üniversite profesörün icat ettiği bir içki. İcat edilmesinin sebebi, İpek yolu ile uzak doğuya giden tüccar ve seyyahların orta doğudan sonra yedikleri yiyeceklerin midelerini çok etkilemesi ve mide hastalıklarından çok can kaybı yaşamaları. Yani bir ilaç olarak tasarlanmış. Ben de ilaç niyetine içerim cini zaten 😊

İyi yapılırsa sek te içilir, sadece buzla da içilir. Cin tonik Hollanda’lı tüccarların icadı. İçinde kinin bulunan tonikle karıştırıyorlar ki, hem mide hastalıklarından korunsunlar, hem de kinin sayesinde sıtmadan korunsunlar. Benim fikrime göre cin kokteyllerde kullanılmayacak kadar lezzetli bir içkidir. Bana göre en güzel şekli bir viski kadehinde sadece buzla hazırlanmalı ve kadehin kenarını portakal kabuğu ile (yağı iyice çıkacak şekilde) silmeli.

Neyse, tarife gelelim. Turşunun (Maişe) hazırlanışı aynen rakı gibi. 19 lt damacananın içine 3,2 kg şeker, 135 gr salça ve 50 gr kuru maya. Bir hafta mayalandıktan sonra ilk damıtmaya alıyoruz. İlk damıtma rakının damıtılmasından azıcık farklı. Biliyorsunuz, rakı yaparken ilk damıtmada ilk 50 ml yi alıp atıyorduk. Bu sefer onunla uğraşmıyoruz. Metil alkol mü içeceğiz diye endişelenmeyin. Çünkü ilk damıtmada head dediğimiz akşamdan kalma olayına sebep olan ilk 200 ml alıp ayıracağız. Bunu da ileride diğer ilk damıtmalarda kullanabiliriz. Niye head’i ikinci damıtmada almıyoruz diye sorarsanız, cevabı cinin lezzetinde gizli. Çünkü kullanacağımız baharatların yağları çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklarda buharlaşıyor ve cine lezzetini bu yağlar veriyor. Onun için cinin ikinci damıtmasında head ve tail alınmaz. Head ve taili ilk damıtmada alırız. Burası çokomelli, bu uyarıya aldırmazsanız cininiz lezzetsiz olur.

Gelelim baharat kattığımız ikinci damıtmaya. Cinin olmazsa olmaz iki baharatı vardır. Ardıç tohumu ve kişniş. İlaç etkisini yaratan da bu iki baharattır zaten. Elde edeceğiniz her litre cin için temel olarak 20 gr ardıç tohumu ve 10 gr kişniş kullanılması gerekiyor. Hollanda üretimi cinleri seviyorsanız bu formül uygun. Yok İngiliz cinlerini seviyorsanız, kişniş miktarını azaltın. 20 gr ardıç tohumu, 3 gr kişnişe kadar inebilirsiniz. Bunun dışında kullanacağınız baharatlar sizin zevkinize kalmış. 1-2 gr tarçın koyanlar çok ama ben tarçın tadını sevmiyorum. 2-3 gr kakule 1-2 gr yıldız anason kullanabilirsiniz. Benim en sevdiğim baharat limon kabuğu rendesi ve portakal kabuğu rendesi.

Özetlersek, 1 damacana turşudan 3,5 lt cin elde edeceksek hazırlamamız gereken baharat karışımı şu şekilde oluyor:

70 gr ardıç tohumu (Her biri çekiç yardımıyla çatlatılacak)

35 gr kişniş (Mümkün olduğu kadar ezilecek, ne kadar zor olduğunu ezerken anlayacaksınız. İngilizler kişniş miktarını bu sebeple azaltmış olabilirler. 🙂

10 gr limon-portakal kabuğu rendesi (limonun beyazı karışmasın diyorlar, ben pek farkını görmedim)

İsteğe göre kakule, yıldız anason, tarçın kabuğu. Hepsi de 2-3 gr.

İlk damıtmadan elde ettiğimiz alkolün içine bu karışımı ekleyip bir gece bekletiyoruz. Sonra ikinci damıtma. 40-42 derece olması için kaynak suyu ile seyreltiyoruz.

Kural en az üç hafta beklettikten sonra keyifle içmek. Ama o kadar kimse bekleyemiyor. 😊

Ben her yaptığım içkiden bir litre ayırıp gözümün önünden kaldırıyorum. 1 yıl sonra bulunca keyifle içiyorum. İnanın bambaşka bir lezzete sahip oluyorlar.

Herkese çok güzel içkiler içecek sabır diliyorum. Afiyet, şeker olsun.

15 Replies to “En İyi Cin Formülü”

 1. yorumumu mahzur görürsen turşu yapma kısmındaki salça ve maya katma safhası nasıl oluyor?
  teşekkürler

  1. Merhaba;
   135 gr salçayı ilk olarak yaklaşık 1 litre su içine karıştırıp bidonun içine boşaltıyorum. Daha sonra şekerleri eritip ilave ediyorum. Salça en son konulursa homojen olarak karışmıyor, bu da bakterilerin dibe doğru inmesini yavaşlatıyor. Mayayı ise en son katıyorum. Bir grup insan maya kattıktan sonra iyice karıştırmayı öneriyor. Açıkçası ben toplam mayalanma süresini değiştirdiğini gözlemedim. Karıştırmanın bir faydasını da zararını da gözlemedim. Yani keyfiniz nasıl isterse öyle yapabilirsiniz.
   Dikkatli olunması gereken bir nokta var. Mayayı kattığınız zaman turşunun sıcaklığı 40 derecenin altında olması. Çok yüksek sıcaklıklar mayayı öldürebiliyor.
   Kolay gelsin.

 2. maişe yada turşu yapma tabiri çok genelleme ile anlatılmıs .. defalarca okudum anlayamadım 19 litrelık cam damacana neden peki su dolu deseke verilen ölçülerde seker maya ve salcayı almaz normal 3/5 lıtrelık bir kavanozda iş görür. salca çeşidide cok var o konuda da ayrıntı yok. yani çok tşk ederiz bilgi veriyorsunuz ama çok genelleme ile .. ölçüleri yada salça çeşidi belirtilmeden anlatılmıs …

  1. Haklısınız. Detay anlatmamışım. Benim kullandığım yöntemi detaylandırayım. Benim 4 litrelik bir tencerem var. Bunun içine 1,6 kg toz şeker koyuyorum. 1,7 litrelikte bir su ısıtıcım (kettle) var. Onunla 1,7 litre su ısıtıyorum. Tencereye suyu dökerek şekeri eritiyorum. Bu eriyiği damacanaya koyuyorum. Sonra damacana erimesin diye 2-3 litre soğuk su ilave ediyorum. Bu işlemi bir kez daha tekrarlıyorum. Damacanayı konik kısmınbaşlangıcına kadar su ile tamamlıyorum. Üstüne 50 gr mayayı döküyorum.
   Salça konusu ise tamamiyle size kalmış. En ucuz salçayı kullanmaya özen gösteriyorum. İster işe başlamadan önce, su ile karıştırıp koyarsınız, isterseniz en sonda ilave edersiniz. Ben iki türlü de yaptım, değişen bir şey olmadı.

 3. Merhaba, paylaşımınız için teşekkürler 🙂 ben ilk damıtmada ayırılacak tail miktarını sormak istiyorum. Headstock 200 ml demişsiniz. Tail miktarı ne olmalı? Bu kısımda kullanabileceğimiz bir oranlama var mı?

  1. Merhabalar; Geç cevap için özür dilerim. benim aldığım tail miktarı genellikle head’in iki misli oluyor. Ama Cin yapmanız sözkonusuysa Head ve taili ilk damıtmada almayı ihmal etmeyin. Kolay gelsin.

   1. Yanıtınız için teşekkür ederim. Tail almaya ne zaman başlayacağız? Sanırım abv yi takip etmemiz gerekiyor. Yüzde kaçtan itibaren sizce? Bir de merak ettiğim şu var: Rakıya da aroma (anason) koyuyoruz ama ikinci damıtmada head ve tail alıyoruz. Cin yapımında bu neden farklı?

    1. Tail almaya rakıda abv 65 dereceyi gördüğüm anda başlıyorum. Cin de ilk damıtmada head ve tail aldığım için 60 dereceyi (hatta bazen 55 dereceyi) görünceye kadar bekliyorum. Rakı ve cin yapımında farkın sebebi ise anason yağının buharlaşma derecesi ile cinde kullandığımız limon portakal ve en önemlisi ardıç tohumu yağlarının buharlaşma dereceleri.

     Eğer ikinci damıtmayı rakıda olduğu gibi yaparsak çok yüksek çıcaklıkta buharlaşan cin yağlarının tadlarını almamız mümkün olmuyor. Yani cinimizin tadı eksik oluyor.

     Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 4. Salça koymanın nedeni ne?Rakı mayşesi neredeyse 3 haftada fermente oluyor.Bir hafta diyorsunuz.Nedeni varmı.Bir haftada fermantasyonun biteceğini sanmıyorum.Selamlar.

  1. Merhabalar; Salça koymamın sebebi mayanın (bakterilerin) salçayı çok sevmesi ve salça ile beslenmeleri. Salça koyduğum zaman kışın 1 haftada, yazın 4 günde fermantasyon bitiyor. Denemenizi tavsiye ederim. Kolay gelsin.

 5. Cin yapmak için hazırlanan mayşesi neden salça koyuyoruz?Özel bir nedeni var mı?Fer,mantasyonun bir haftada biteceğini sanmıyorum.Rakı mayşesi üç haftada bitiyor. Selamlar.

 6. merhaba,
  cin ile ilgili yazınızı okudum. Bilgilendirme için teşekkürler. size bazı sorularım var. cevaplandırırsanız sevinirim.
  1. cin yapımında kullandığımız baharat türü şeyleri alkolu seyreltmeden önce mi koyarak bir süre bekleteceğiz, yada seyrelttikten sonra mı baharatları koyacağız.
  2. Alkolun içine konulacak baharat ölçülerini, saf alkol miktarına göre mi yoksa seyreltilmiş toplam alkol miktarına göre mi dikkate alarak koyacağız?
  örneğin ben 5 lt 92 lik alkol seyrelttim, baharatları toplam (yaklaşık 10 lt. oldu) miktar üzerinden koydum. baş ayırdım, göbek kısmını aldım, kuyruk kısmını da ayırdım. yaklaşık 4 lt. göbek oldu. AMA göbek olarak aldığım cin’i sulandırdığım zaman rakı gibi beyaz oldu. Acaba neden? baharatlar mı fazla geldi? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. TEŞEKKÜRLER . ismail akbaba

  1. Merhabalar; Ben seyrelttikten sonra koyuyorum baharatları. Baharat miktarlarını da seyreltilmiş miktara göre hesaplıyorum. Beyazlama problemine gelince, bunun sebebi baharatların içerdiği yağlar. Ben beyzalamayı özellikle portakal ve mandalina kullandığımda gözlüyorum. O da kullandığım portakal kabuğu miktarını azalttığımda geçiyor. Baharat miltarlarını azaltırsanız beyazlama gözlenmiyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin.

 7. merhaba, kendi yaptığım alkol ile cin yapmak istiyorum. Yukarıda bahsettiğiniz, siyah ardıç, kişniş ( toz kişniş aldım, böyle olmasının sakıncası varmı?) kakule, vs. hepsini hazır ettim. Sorum şu: elimdeki alkolü 40 abv ye seyrettim. toplam seyreltilmiş alkolum 10 oldu. Yukarıda verdiğiniz ölçüler seyreltilmiş ( 10 lt) alkole göre mi ? yoksa 5 lt 80 abv alkole göre mi ? Ben anlattıklarınızdan malzemeleri 10 lt göre koymam gerektiğini düşündüm. örneğin 200 gr ardıç , 20-30 gram kişniş vb. Acaba doğrumu anlamışım, bilgilendirirseniz, sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir