Etil alkolden rakı nasıl yapılır?

“Elimde %96 ABV Etil alkol var, rakı yapmak için ne yapmalıyım?”

Hemen 40 cevap geliyor. Birisi diyor ki, Litre başına 1.4 lt su ilave et. Ona da 7 cevap geliyor. Hayır, 1.3 lt su koy, 100 ml. üzüm suyu koy. Hemen bir itiraz daha. Gliserin 3 ml. İlave etmen lazım. Ona 19 itiraz geliyor. Gliserin kimyasaldır. 2 kesme şeker sıcak suda eritip koymak lazımmış. Dinlendirmeden içersen zevk alamazsın, en az iki saat havalandırman lazım diyenler de var.

“Etilden yaptığım rakı buzdolabında beyazlaşıyor, içersem zehirlenir miyim? Bu sefer başlıyor bir anason aroması, anason yağı savaşı.

Açık söyleyeyim, çaresiz kalırsam ben de yaparım etil alkolden rakı. Şükürler olsun, etil alkolümü kendim damıtacak imkanlara sahibim.

Ancak…

Aldığım etil alkolün etil alkol olmasına dikkat etmeye çalışırım. İçinde metil alkol olmadığını anlamaya çalışırım. Bunu nasıl yaparım? Çok zor. Çünkü, Türkiye’de içinde “tat bozucu kimyasal” olmayan etil alkolün satışı yasak. Dolayısıyla aldığınız etil alkol ister istemez illegal. Tanımadığınız bir kişiden aldığınız ürüne nasıl tam olarak güvenebilir bilemiyorum.

Hadi, emin oldum içinde metil alkol olmadığına. Yaptığım rakı, ne kadar rakıya benzeyecek? Rakı olması için anasonlu olması lazım. Peki içine anason aroması mı katmam lazım, yoksa anason yağı mı? Azıcık araştırmayla anason aromasını eledim. Muhakkak anason yağı olması lazım. Miktar ne kadar olmalı? Litre başına 2 gr desem? Söyleyeceğiniz iki şey var. “Beyazlaşmıyor.” Ya da “Rakım beyazlaştı, bunu nasıl kurtarabilirim?”

Alacağınız iki cevap var. “Etil alkol ilave et.” Ya da “Su ilave et.” Yok yok haksızlık etmeyeyim. Cevap çok. “Sıcak suda 2 saat beklet, sonra 2 hafta dinlendir, sonra afiyetle iç.” Buzlukta dondurup yavaş yavaş erit, yüzde şu kadarını al kalanı çöpe at diyen bile var.

“Bir tek 3 kulüvallahi, bir elham oku” diyen yok.

İşin aslı şu. Etil alkolü yurt dışından ithal ettiniz diyelim. Akıllı olduğunuz için, “Tarımsal kökenli etil alkol” ithal ettiniz. Bunun %35 i kömür kökenli etil alkol. Bunu bilin. Kalanın kökeni ya tahıl ya da şeker. Kömür kökenli etil alkole ister anason aroması isterse anason yağı ilave edin fark etmez. Rahmetli dedemin lafını yazın bir kenara.

 “Katranı kaynatsan olur mu şeker? Cinsini sevdiğim cinsine çeker!”

4 Replies to “Etil alkolden rakı nasıl yapılır?”

 1. Merhaba, geçen senelerde sumamı kurar damıtımımı yapar kendi rakımı yapardım, evde ufaklık olunca uğraşmaz oldum ve hazır etile döndüm ama yaptığım rakıyla alakası yok, şöyle bir şey denemek istiyorum, 5 lt %96 alkolü çekilmiş kuru üzüm ve anason tohumuyla 1 gün bekletip pot stil de 1 defa daha damıtmak, üzüm biraz koku katsın diye anason da lezzet vermesi için, anason yağı bence çok başarılı değil, bu şekilde lezzeti yakalarmıyım tavsiyeniz olurmu, afiyet olsun.

  1. Merhabalar; Hazır etil alkolün kökeni artık glükoz ya da fruktoz değil. Yeni teknolojiyle artık kömürden de etil alkol elde edilebiliyor. Bu sebeple tadı her zaman acı oluyor. Ama işin doğrusu fikir hoşuma gitti. Bence denemeye değer. Denedikten sonra sonucu bana da bildirirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

 2. Değerli üstadım selamlar. Müsadenizle bir sorum olacak.
  Bilinen bütün doğru bşlinen kurallara uymak koşulu ile Damıtım sonrası anasonlayıp ,inceltme sonrası yaptığım rakı bulanık (flu) oluyor. (Dolapta bekleme sonrası olan bulanıklık değil)
  Oysa ki alkolün derecesinden tutunda anason miktarına (Anason yağı) kadar, ilave edilecek su miktarı da dahil kimya ne diyorsa ona uyuyorum. Ancak sorun düzelmiyor. Yardımlarınızı rica ediyorum.
  Sağlıkla kalın.

  1. Ahmet bey rakıda anason bulanıklığının sadece iki sebebi vardır. İlk sebep anason yağ miktarının çok fazla olmasıdır. Bir sonraki damıtmanızda daha az anason yağı/tohumu kullanmak çözümdür. Deneye yanıla en uygun çözümü bulursunuz. İkinci sebep ise alkol derece düşüklüğüdür. Yani incelttiğinizde rakıyı 45 dereceye değil 42 derece altına inceltiyor olabilirsiniz. Bunun genellikle sebebi alkolmetre ile ölçümde yapılan hatalardır. Alkole su kattığımız zaman ısı açığa çıkar. Alkolmetrenin yaptığı ölçüm 20 derece sıcaklıkta doğrudur. Biz su kattıkça rakımız ısınır. Alkolmetre ile ölçüm yaptığımızda 45 derece görürüz ama rakının sıcaklığı 28 derece ise gerçek ölçüm 42 derecedir. soğuduğu anda da beyazlaşma ya da bulanıklaşma başlar.

   Yani ya anason yağ miktarınızı azaltın ya da alkolmetre ölçümünüzü 20 derecede yapın. Umarım bu b yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir