İlk damıtma

Rakı ve Cin çift damıtma içkilerdir. Votka ve viski tek damıtma da yapılabilir, istenirse çift damıtma da yapılabilir. Bütün bunlar üç, dört hatta beş damıtma bile yapılabilir. Damıtma sayısı arttıkça kalitenin arttığı herkes tarafından kabul edilir. Ancak aldığınız ürünün miktarı azalır, maliyet artar. Onun için atalarımız rakıda bu işin en iyi ayarının çift damıtma olduğunu anlamış ve orada bırakmış. Üç damıtmayı denediğim için atalarımızın kararının doğru olduğunu naçizane onaylıyorum.

Neyse gelelim ilk damıtmaya…

Kurduğumuz turşu (hava sıcaklığına göre) 4- 7 gün içinde mayalanma işlemini tamamlar. İşlemin tamamlanıp tamamlanmadığını anlamanın bir sürü yolu vardır. Damacananın dibinde bir tortu birikir, ölü bakterilerdir bunlar. Sıvının yüzeyine bakınca, kabarcık göremezsiniz. Çünkü artık karbondioksit üretilmiyordur. En bilimseli hidrometre ile ölçüm yaparsınız, 1,000 altına düştüyse işlem tamam demektir.

Bu sıvıyı tencereye boşaltırsınız. -Benim tencere 23 lt. kapasiteli olduğu için bir kerede damıtıyorum. 9 litre tencere kullanırsanız, bir damacanayı 3 kerede damıtmanız gerekir. Size şu anda anlamsız gelecek bir cümle yazacağım. Üstüne “head” ilave edersiniz. Bu cümleyi not alın, ikinci damıtmayı öğrendiğiniz an anlam kazanacak. Bağlantıları yapıp, kovanıza bir miktar soğutma suyu (bilimsel değil endişelenmeyin, bildiğiniz musluk suyu) ilave edip ocağınızı yakarsınız.

9 litrelik tencereden 20 dakika sonra, 23 litrelik tencereden 1 saat sonra ilk damlaları borudan akmaya başlayacak. İlk damlalar olması sebebiyle heyecanlanmayın. İlk 50 ml’yi (yarım çay bardağı oluyor) dökmeniz ya da başka amaçlar için kullanmanız gerekecek.

Neden?

Mayalanma işlemi biyolojik bir işlem. İster istemez eser miktarda aseton, metil alkol gibi kaynama derecesi düşük kimyasallar ürüyor. Bu yarım çay bardağı sıvıyı ben döküyorum, ama mangal yakma imkânınız varsa, mangal tutuşturma sıvısı olarak kullananlar çok. Diyelim ki unuttunuz, metil alkol zehirlenmesi yaşar mısınız? Bu sıvının içinde ppm seviyesinde olduğu için çok zor. O miktara ulaşıncaya kadar etil alkol zehirlenmesinden ölmüş olmanız gerekiyor. (halk arasında “rakı içe içe geberdi!” olarak biliniyor)

Aldığınız sıvıyı aktif kömür filtreden geçirerek biriktirin. Aktif kömür mayalanma sırasında (özellikle meyve suyu ya da pekmez kullandıysanız) oluşabilecek kötü kokuları yok eder. Bu arada damıtma devam ederken soğutma suyunuz doğal olarak ısınacaktır. Isındıkça sıcak suyu dökün, soğuk su ilave edin. Soğutma suyunuz 76 derecenin üstüne çıkarsa artık damıtma olmaz ve borunuzdan buhar çıkar. Yani alkolünüz ziyan olur.

Tüm damıtma süresince, alkol metrenizle ölçüm yapın. 60-65 derece ilk ölçümünüz olacaktır. Kaynama devam ettikçe buharlaşan su miktarı artar ve alkol derecesi düşmeye başlar. Alkol %35 in altına düştüğünde ocağın altını kapatın.

Eğer 9 litrelik bir tencere kullandıysanız, bir litrenin biraz üzerinde, 23 litrelik bir tencere kullandıysanız, 3,5 lt civarında bir ürün almış olacaksınız.

İkinci damıtmaya başlamadan önce yapılacak bir işlem var. Diyelim ki 3,5 litre %55-60 alkol derecesine sahip bir sıvınız var. Bunun anlamı ikinci damıtmanın sonunda %45 alkol derecesine sahip 3,5 litre mis gibi rakınız olacak demektir. Anason tohumunu almışsınızdır umarım. Yoksa koşun baharatçıya, 200-250 gr anason tohumu alın. Tohumları öğütün.

Nasıl yapacağınıza siz karar verin. Mutfak robotunda parçalayabilirsiniz, kahve değirmeninde toz haline getirebilirsiniz, ya da havanda dövebilirsiniz. Anason yağlı bir tohum olduğu için muhtemelen kullandığınız aleti çok iyi yıkamanız gerekecektir. Söylediğim gibi rakı yapmak zahmetli bir iştir.

Öğüttüğünüz anasonları sıvının içine dökün… Gene gizemli bir cümle kullanacağım. İçine “Tail”i de ilave edin. Bu gizemli cümle de ikinci damıtmada anlam kazanacak.

Bu karışımı en az 4 saat, tercihan 12 saat bekletip ikinci damıtmayı yapın.

O da herhalde yarın akşam…

Kalın sağlıcakla.

 

8 Replies to “İlk damıtma”

 1. merhabalar. faydalı bilgi paylaşımınız için teşekkürler. hobi olarak yaptığım işlem ve sıralama sizin anlattıklarınızla aynı olması benim açımdan sevindirici. fakat kafama takılan soru var ki doğruyu bulmak için tavsiyenize ihtiyacım var. ikinci damıtıma geçerken ilk damıtım alkolü 3.5 litre olarak direkt mi koyup damıtmaya başlıyoruz yoksa 3.5 litreye (benim gibi) 1.5 2 litre su koyup damıtmaya mı başlıyoruz. herhangi bir anason vs. değil sadece saf alkol almak için?

  1. Ben ikinci damıtmaya hiç su ailave etmeden ikinci damıtmayı yapıyorum. İnternette okuduğum yazılardan anladığım kadarıyla her iki yöntemi kullanan bir çok insan var.

 2. ikinci damıtmada yüzde kaç alkol olacak? 45 yazmışsınız! Sehven hatamı var acaba? 85 olması gerekmezmi?

  1. Orada kastım, incelttikten sonra 45 derece rakının 3,5 lt. olacağı. İkinci damıtmanın sonunda inceltmeden önce sıvının alkol derecesi 80 in üstünde oluyor tabi ki.

  1. Merhaba. Geç cevap için özür dilerim. İkinci damıtmada alkol 65 dereceye düştüğü an tail (kuyruk) alımına geçiyorum. Kolay gelsin.

 3. Hayırlı bayramlar bendamitim yapmıştım alkol derecesi 70 den 45 düşmüş misafir vardı o arada buhar girmiş heralde ne yapmam gerekiyor bu ilk damitim

  1. Merhabalar; havayla teması olmuşsa buharlaşmıştır büyük ihtimalle. Yapacak birşey yok. İknci damıtmada beklentinizde az rakı elde edeceksiniz. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir