Mecidiyeköy Gayrettepe sorunsalı ve Eko

Express Kargo’da Genel Müdür Yardımcısı olarak işe başlayalı birkaç gün olmuş. Benim garip bir huyum vardır. İşe erken gitmeyi severim, akşam kaçta yatarsam yatayım, muhakkak mesai saati öncesinde işte olurum.  Şirkette kimse yoksa sakin kafayla yapılması gereken işleri hallederim, şirket o sırada çalışıyorsa işin kenarında dururum. İşi en iyi böyle öğrenirim.

Bir gün sabah 6:00 da düştüm gene şirkete. Şehirler arası kamyonlar girmeye başlamış merkeze. Şube araçları da yerlerini almışlar. Girdim aktarma merkezine. Beni görünce, aktarma merkezi şefi ve baş şoför fırlayıp geldiler yanıma. Bir iki sohbet ettikten sonra yolladım onları işlerinin başına. Derdim işi seyredip öğrenmek.

Kısa sürede kavradım işin nasıl yürüdüğünü. Gelen şehirlerarası kamyonun üstünde Ekrem kamyondaki kolileri indiriyor, sonra üstündeki keçeli kalemle yazılmış olan fatura numarasını ve varış şubesini okuyordu. Kamyonun önünde bekleyen bir işçinin sırtına yüklüyordu. O işçi de koliyi okunan şubenin aracına götürüyordu. Bütün şube araçlarının üstünde şube adının yazdığı tabelalar vardı. Ekrem de (herkes onu sesinin gücü sebebiyle Eko diye bilirdi) koli üzerindeki yazıları okurken, şahin gibi işçinin gittiği yeri gözler, gerektiğinde uyarırdı taşımayı yapan işçiyi.

Şube kamyonetlerinde teorik olarak bir yazıcı bir istifçi olması lazımdı ama genellikle bu takımlar birden fazla kamyonete bakıyorlardı. Verimlilik arttırmak adına tabi ki.

O zaman adını bilmiyorum ama Eko’nun yanına yanaştım. İşine engel olmadan ne yaptığını gözlüyorum. Bir de baktım ki, kolinin üstünde M.Köy şube yazıyor ama Eko, “383226 Gayrettepe” diye bağırdı.

“Yanlış okudun” dedim.

Yüzüme boş boş bakıp, “Hayır doğru okudum” diye cevap verdi. Benim boş boş baktığımı görünce ilave etti. “Büyükdere caddesi no: 254 e kadar Mecidiyeköy şube, 254 ten sonrası Gayrettepe şube dağıtıyor, Antalya’daki kurye ne bilsin bunu?” dedi.

İnanır mısınız bilmiyorum ama Eko o güne kadar Büyükdere caddesine hiç gitmemişti.

Eko CargoTech masalının en önemli kahramanlarından biri oldu benim için. Dostluğumuz hala devam ediyor şükürler olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir