Rakı ve Anason

Anasonsuz rakı olur mu? Olmaz elbette.  Ama rakıyı yaparken ne kadar anason kullanılacağı çok önemli. Özellikle eczaneden etil alkol alıp rakı yapanlar merak ediyor bu sorunun cevabını. Bu günlerde ülkemizden VPN olmadan ulaşılamayan wikipedia’ya göre rakının içinde olması gereken anetol miktarı litre başına en az 800 miligram olmalı. Buna göre aktardan alacağınız anason yağının nasıl kullanılacağını hesaplayabiliriz. Bir litre etil alkol aldıysanız, buna 1,2 litre su ilave etmeniz gerekli. Sonuçta elde edeceğiniz rakı 2,2 litre olacak. Rakıyı elde etmek için bu karışıma ilave edilmesi gereken yağ miktarı 1,8 gram. Yaklaşık 2 damla diyebilirim. Dikkat edilmesi gereken şey ilave ettiğiniz maddenin anason yağı olması. Aktarlarda çoğunlukla anason “aroma”sı satılıyor. Bu kimyasal bir madde olduğu için beyazlaması mümkün değil. Sadece anason kokusu veriyor. Bu işlemi yapmaya kararlı iseniz, kullanacağınız maddenin anason yağı olduğundan emin olun. Ben gene de bu tür bir rakı yapıp içmeyi kimseye tavsiye etmiyorum.

Anetol dediğimiz uçucu yağ, anason bitkisinin tohumundan elde ediliyor. Bu yağı elde etmek için bir tesis kuramayacağımıza göre, atalarımızın kullandığı yöntemi kullanacağız tabi ki. Anason yağı alkolün içerisinde çözünebiliyor. O zaman yapılacak şey anason tohumlarını mümkün olduğunca parçalamak ve ilk damıtma sonucunda elde ettiğimiz alkol içinde bir gece bekletmek. Ancak bu konuda çok farklı tecrübeler yaşadım. İlk denemelerimi bir aktardan aldığım anason tohumlarıyla yaptım. Bu günden 7-8 yıl önce aktarlarda anason tohumunun kg fiyatı 20 TL ila 50 TL arasında değişiyordu. Birkaç satır sonra evde yapılan rakının maliyetini anlatacağım. Anason bu maliyet kalemleri içinde önemli bir yer tutuyor. İlk rakı denemelerim başarılı olunca yaptığın rakının maliyetini azaltma çabasına girdim doğal olarak.

Tecrübelerime göre yapacağım her litre rakı için 75 gram anason tohumu kullanmam gerektiğini anlamıştım. İnternetten yaptığım araştırmaların sonucunda bir tohum firması buldum.   Orada anason tohumunun fiyatı 9 TL idi. Hemen 10 kg sipariş ettim. Süper ucuz rakı yapıyordum. Ancak bir aldığım partiden yaptığım rakı hiç beyazlamamaya başladı. Koyduğum miktarı arttırmaya başladım litre başına 150 grama kadar çıktım. Gene de istediğim kadar beyazlamıyordu. Tohum şirketine telefon açtım. Anason tohumunun ne kadar yağ içerdiğini ölçüp ölçmediklerini sordum. “Abi biz tohumun çimlenip çimlenmediğini testini yapıyoruz, onun dışında başka bir test yapmıyoruz.” dedi karşımdaki adam.  İthal tohumdu kullandığım. İster istemez aktarlara döndüm. Aktarlardan aldığım tohumlarda da aynı sıkıntıyı yaşadım.

Şimdi maliyetlere bakalım isterseniz. 1 litre rakı için maliyetlerimiz şöyle.

Şeker: yaklaşık 920 gr. Bugünkü fiyatlarla 3,65 TL

Anason: yaklaşık 60 gr. Bugünkü aktar fiyatlarıyla (50TL/kg) 3 TL

Enerji+su: yaklaşık 3,5 TL

İşçilik: Paha biçilmez. 😊

Yani 1 litre rakının maliyeti yaklaşık 10 TL.

Bu maliyeti acayip değiştiren bir tesadüf çıktı karşıma. İnternette gezinirken sahibinden. com sitesinde bir satış ilanı gördüm. Burdur’lu bir çiftçi anason tohumu satıyordu. Kilosu 25 TL idi. Ancak satış yöntemi çok itici geldi. İlanda yazılanlar sebebiyle (Memleketin en güzel anason tohumu bizim buralarda yetişmektedir.) ve de fiyat sebebiyle bir şansımı denemeye karar verdim. Önce ilanda verilen hesap numarasına bir eft yaptım. Sonra gene ilanda verilen cep telefonuna bir sms attım. 2 gün sonra anasonu denedim. O kadar yağlı bir tohumdu ki, litre başına 60 gr standardımı 45 grama kadar düşürdüm. Aldığım zamanki kg fiyatı 25 TL idi. Bugün baktım ki 30 TL olmuş. ☹ Bu pahalılıkta hakkıdır diye düşünüyorum. 30 TL anason fiyatı ile bugün anason maliyetim 3 TL yerine 1,35 TL ye düştü. Yani litresi 8,5 TL ye rakı içiyorum.

Ne diyeyim artık….

İlanın linkini paylaşıyorum, herkes bu fiyata rakı içebilsin diye…

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-yiyecek-icecek-baharat-anason-tohumu-ureticiden-tuketiciye-201491351/detay

20 Replies to “Rakı ve Anason”

 1. merhaba,
  bu ve önceki tüm yazılarınız için çok teşekkür ederim. içki yapımı hobi serüvenim sırasında bana oldukça yardımcı oldunuz. bir konuda yardıma ihtiyacım var. tam da bu anason konusuyla ilgili. ilk rakı yaptığımda litreye 90 gram hesabıyla iki gün bekletip ardından tohumları süzüp damıtım yapmıştım. o mayşeyi şeker ve pekmez ile kurmuştum. sonuç da epey tatminkârdı. beyazlama yeterli olmasa da kabul edilebilir nitelikteydi. tadı hâlâ damağımızda o rakının. bu işi daha da ileri götürmeye karar verdim vesselam. bu kez kuru üzüm, pekmez ve az miktarda şekerle kurdum bu kez mayşeyi daha güzel bir rakı elde etmek için. birinci damıtımın ardından bu kez yine aynı aktardan aldığım anasonu önceki beyazlamayı da yeterli bulmadığım için litre başına 100 gram olarak ekledim, iki gün bekledim ve yine süzüp damıttım. bu seferinde tat muazzamdı. üzüm tadı ve kokusu muhteşemdi. anason kokusu da vardı ama bu kez neredeyse hiç beyazlamadı. ben de damıttığım rakıya 100 gram daha anason ekledim iki gün bekledim ve şimdi damıtım yapıyorum. test için numune aldım ama sonuç yine aynı hüsran oldu. bana ne yapmamı önerirsiniz. o kadar emek harcadığım kuru üzüm rakımın heba olmasını istemiyorum. yardım edip fikir verirseniz çok memnun olurum. selamlar.

  1. İyi günler;

   Anason tohum olarak konulduğunda sonuç almak zor. Ben anasonu muhakkak parçalıyorum. Bunun için elektrikli kahve değirmeni kullandım, ay da son zamanlarda Rondo dedikleri mutfak robotunu kullanıyorum. Anasonu parçalayınca 3-4 saat bekletmek yeterli oluyor. Tohum bütün olursa içindeki yağı kolay kolay bırakmıyor. Sonra ikinci damıtmayı yapıyorum.
   Umarım yardımcı olmuşumdur.

 2. Merhaba
  Verdiğiniz ilan artık yayında değil, ilk baktığımda yayındaydı. numarası var mı acaba? Ben damla sakızı ve rezene de koyup damıtmak istiyorum biraz daha hafif uzo ya yakın bi tad istiyorum, bununla ilgili denemeleriniz oldu mu?

  1. Uzoya nedense hiç ısınamadım ben. Damla sakızı yeterli olur gibi düşünüyorum. İkinci damıtmada rezene miktarı konusunda ben olsam çok dikkatli olurum. Rezene miktarı fazla olursa içilemez bi içki olabilir. Deneme yaparsanız miktarlar konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim.

   1. Bilgi için teşekkürler anasonu aktardan almak zorunda kaldım. Birkaç baharat daha ekleyip bir deneme yaptım. ilk damıtımdan sonra 5.5 litre %55 derece alkolün içine 250 gr. anason, 42 gr. rezene, 10 gr. kişniş, 7 gr. kakule, 16 gr. damla sakızı (damla sakızı erimedi kavanoza yapıştı muhtemelen %100’de 2’si alkole geçmiştir) koyup 48 saat beklettim (hedefim 12 saatti). Az anasonlu, çok baharatlı, rakıyla alakası olmayan çok güzel bi içki ortaya çıktı %40’a seyreltip shot bardağında sek içtik. Bir daha ki sefere anasonu 350 grama çıkarıp damla sakızını kazanın içine atacağım.

    1. Afiyet olsun.

     Bir şey sormak istiyorum. Baharatları katıp 48 saat beklettikten sonra ikinci damıtma yaptınız mı? Yoksa 48 saat bakletip, seyreltip içtinzi mİ?

 3. Merhabalar, büyük marketlerde satılan %100 üzüm suyundan rakı yapma olayına nasıl bakıyorsunuz?

  1. Marhabalar.

   Denemeyi istiyorum. Ama %100 üzüm suyu gittiğim marketlerde denk gelmedi. Planım, öncelikle üzüm suyunun şeker yoğunluğunu ölçmek. Sonra eğer gerekiyorsa 1,070 e su ve şeker ilavesiyle ayarlamak. Eğer yapma imkanı bulursam burada yazacağım.

 4. Piyasada satılan anason yağlarından neden kullanmıyorsunuz? Litre başına 100 gr tohum koysak fiyat 3tl, 1,4ml yağ koysak fiyat 1,4tl yani yağ daha ucuza geliyor. İlk rakı denemem olacak. Tohumdan tohuma değişen yağ miktarı ayarı tutturamayacağım diye beni korkutuyor. Bunun yerine hazır yağ alıp yapmak daha mantıklı geliyor.

  1. Piyasada satılan anason yağları da kullanılabilir tabi ki, ancak o yağlara çok güvenemiyorum. Saf anason yağı olmayabilir diye korkuyorum. Ülkemizde ahlak seviyesi çok düştüğü için anason yağının içine anason aroması katabilirlermiş gibi geliyor. Anason tohumu ise gözümle gördüğüm birşey. Gerçi damıtma sonucu tencereyi temizlemek te zor oluyor ama gene de geleneksel yöntemle yapmayı tercih ediyorum. Aldığım anason tohumu az yağlı çıkarsa sonuç “az beyazlaşan rakı” oluyor. Ama her zaman içilebilir bir rakı oluyor. Tam tersi çok yağlı bir anason tohumu ise rakıyı dolaba koyduğumda bile beyazlaşıyor. İkinci partide anason miktarını azaltarak, ya da arttırarak doğru beyazlaşan rakıyı elde ediyorum. Azıcık eski kafalıyım galiba. 🙂

 5. merhaba anason yag kullanıyorum yeni rakı tadı kokusunu yok ne kullanmam lazım tavsiyeniz nedir teşekür

  1. Etil alkolden yapıyorsanız, ne yazık ki bir tavsiyem yok. Bu gün bir yazı yazdım onu yolluyorum.
   Kolay gelsin.

   1. Merhaba, tesafüden şimdi gördüm yazınızı. Bende önceden migrostan aldığım etil alkol ile piyasadaki en pahalı anason yağını kullanarak rakı yaptım.
    Ancak yeni rakı tadı ne yapsam olmuyor. Nerde hata yapıyorum yazarmısınız ? Teşekkürler.

    1. Merhabalar. Artık etil alkolü kömürden elde ediyorlar. Yaklaşık %30 daha ucuza malettiklerini bir çok makalede okudum. Bu sebeple fruktoz ya da glükozdan elde edilen etil alkole göre tadı acı oluyor. Kolay gelsin.

 6. Merhaba.
  05428493469 Burdur’dan Yakup bey’den aldığım Anason tohumu ile damıtıyorum. Harika. 100 gr ile yoğun beyazlıyor. (Ben anasonu çok severim 100 gr yerine 80 gr olabilir. Tohumun yağ oranına göre miktarı ayarlayabiliriz.) Kendi damıttığım rakının tadını hazır rakı da bulamıyorum.

 7. Merhaba. Anason tohumunu 88 vol alkole litre başına 60 gr katarak 6 gün beklettim. Anason rengi alkole geçti kahverengi bir hal aldı. 2. Damıtım da renk düzelir mi?

  1. Merhabalar Ben genellikle 24 saat bekletiyorum ce yeterli oluyor. Kahverngin hiç bir sakıncası yok. İkinci damıtmada pırıl pırıl olur. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir