Rakı ve Anason

Anasonsuz rakı olur mu? Olmaz elbette.  Ama rakıyı yaparken ne kadar anason kullanılacağı çok önemli. Özellikle eczaneden etil alkol alıp rakı yapanlar merak ediyor bu sorunun cevabını. Bu günlerde ülkemizden VPN olmadan ulaşılamayan wikipedia’ya göre rakının içinde olması gereken anetol miktarı litre başına en az 800 miligram olmalı. Buna göre aktardan alacağınız anason yağının nasıl kullanılacağını hesaplayabiliriz. Bir litre etil alkol aldıysanız, buna 1,2 litre su ilave etmeniz gerekli. Sonuçta elde edeceğiniz rakı 2,2 litre olacak. Rakıyı elde etmek için bu karışıma ilave edilmesi gereken yağ miktarı 1,8 gram. Yaklaşık 2 damla diyebilirim. Dikkat edilmesi gereken şey ilave ettiğiniz maddenin anason yağı olması. Aktarlarda çoğunlukla anason “aroma”sı satılıyor. Bu kimyasal bir madde olduğu için beyazlaması mümkün değil. Sadece anason kokusu veriyor. Bu işlemi yapmaya kararlı iseniz, kullanacağınız maddenin anason yağı olduğundan emin olun. Ben gene de bu tür bir rakı yapıp içmeyi kimseye tavsiye etmiyorum.

Anetol dediğimiz uçucu yağ, anason bitkisinin tohumundan elde ediliyor. Bu yağı elde etmek için bir tesis kuramayacağımıza göre, atalarımızın kullandığı yöntemi kullanacağız tabi ki. Anason yağı alkolün içerisinde çözünebiliyor. O zaman yapılacak şey anason tohumlarını mümkün olduğunca parçalamak ve ilk damıtma sonucunda elde ettiğimiz alkol içinde bir gece bekletmek. Ancak bu konuda çok farklı tecrübeler yaşadım. İlk denemelerimi bir aktardan aldığım anason tohumlarıyla yaptım. Bu günden 7-8 yıl önce aktarlarda anason tohumunun kg fiyatı 20 TL ila 50 TL arasında değişiyordu. Birkaç satır sonra evde yapılan rakının maliyetini anlatacağım. Anason bu maliyet kalemleri içinde önemli bir yer tutuyor. İlk rakı denemelerim başarılı olunca yaptığın rakının maliyetini azaltma çabasına girdim doğal olarak.

Tecrübelerime göre yapacağım her litre rakı için 75 gram anason tohumu kullanmam gerektiğini anlamıştım. İnternetten yaptığım araştırmaların sonucunda bir tohum firması buldum.   Orada anason tohumunun fiyatı 9 TL idi. Hemen 10 kg sipariş ettim. Süper ucuz rakı yapıyordum. Ancak bir aldığım partiden yaptığım rakı hiç beyazlamamaya başladı. Koyduğum miktarı arttırmaya başladım litre başına 150 grama kadar çıktım. Gene de istediğim kadar beyazlamıyordu. Tohum şirketine telefon açtım. Anason tohumunun ne kadar yağ içerdiğini ölçüp ölçmediklerini sordum. “Abi biz tohumun çimlenip çimlenmediğini testini yapıyoruz, onun dışında başka bir test yapmıyoruz.” dedi karşımdaki adam.  İthal tohumdu kullandığım. İster istemez aktarlara döndüm. Aktarlardan aldığım tohumlarda da aynı sıkıntıyı yaşadım.

Şimdi maliyetlere bakalım isterseniz. 1 litre rakı için maliyetlerimiz şöyle.

Şeker: yaklaşık 920 gr. Bugünkü fiyatlarla 3,65 TL

Anason: yaklaşık 60 gr. Bugünkü aktar fiyatlarıyla (50TL/kg) 3 TL

Enerji+su: yaklaşık 3,5 TL

İşçilik: Paha biçilmez. 😊

Yani 1 litre rakının maliyeti yaklaşık 10 TL.

Bu maliyeti acayip değiştiren bir tesadüf çıktı karşıma. İnternette gezinirken sahibinden. com sitesinde bir satış ilanı gördüm. Burdur’lu bir çiftçi anason tohumu satıyordu. Kilosu 25 TL idi. Ancak satış yöntemi çok itici geldi. İlanda yazılanlar sebebiyle (Memleketin en güzel anason tohumu bizim buralarda yetişmektedir.) ve de fiyat sebebiyle bir şansımı denemeye karar verdim. Önce ilanda verilen hesap numarasına bir eft yaptım. Sonra gene ilanda verilen cep telefonuna bir sms attım. 2 gün sonra anasonu denedim. O kadar yağlı bir tohumdu ki, litre başına 60 gr standardımı 45 grama kadar düşürdüm. Aldığım zamanki kg fiyatı 25 TL idi. Bugün baktım ki 30 TL olmuş. ☹ Bu pahalılıkta hakkıdır diye düşünüyorum. 30 TL anason fiyatı ile bugün anason maliyetim 3 TL yerine 1,35 TL ye düştü. Yani litresi 8,5 TL ye rakı içiyorum.

Ne diyeyim artık….

İlanın linkini paylaşıyorum, herkes bu fiyata rakı içebilsin diye…

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-yiyecek-icecek-baharat-anason-tohumu-ureticiden-tuketiciye-201491351/detay

8 Replies to “Rakı ve Anason”

 1. merhaba,
  bu ve önceki tüm yazılarınız için çok teşekkür ederim. içki yapımı hobi serüvenim sırasında bana oldukça yardımcı oldunuz. bir konuda yardıma ihtiyacım var. tam da bu anason konusuyla ilgili. ilk rakı yaptığımda litreye 90 gram hesabıyla iki gün bekletip ardından tohumları süzüp damıtım yapmıştım. o mayşeyi şeker ve pekmez ile kurmuştum. sonuç da epey tatminkârdı. beyazlama yeterli olmasa da kabul edilebilir nitelikteydi. tadı hâlâ damağımızda o rakının. bu işi daha da ileri götürmeye karar verdim vesselam. bu kez kuru üzüm, pekmez ve az miktarda şekerle kurdum bu kez mayşeyi daha güzel bir rakı elde etmek için. birinci damıtımın ardından bu kez yine aynı aktardan aldığım anasonu önceki beyazlamayı da yeterli bulmadığım için litre başına 100 gram olarak ekledim, iki gün bekledim ve yine süzüp damıttım. bu seferinde tat muazzamdı. üzüm tadı ve kokusu muhteşemdi. anason kokusu da vardı ama bu kez neredeyse hiç beyazlamadı. ben de damıttığım rakıya 100 gram daha anason ekledim iki gün bekledim ve şimdi damıtım yapıyorum. test için numune aldım ama sonuç yine aynı hüsran oldu. bana ne yapmamı önerirsiniz. o kadar emek harcadığım kuru üzüm rakımın heba olmasını istemiyorum. yardım edip fikir verirseniz çok memnun olurum. selamlar.

  1. İyi günler;

   Anason tohum olarak konulduğunda sonuç almak zor. Ben anasonu muhakkak parçalıyorum. Bunun için elektrikli kahve değirmeni kullandım, ay da son zamanlarda Rondo dedikleri mutfak robotunu kullanıyorum. Anasonu parçalayınca 3-4 saat bekletmek yeterli oluyor. Tohum bütün olursa içindeki yağı kolay kolay bırakmıyor. Sonra ikinci damıtmayı yapıyorum.
   Umarım yardımcı olmuşumdur.

 2. Merhaba
  Verdiğiniz ilan artık yayında değil, ilk baktığımda yayındaydı. numarası var mı acaba? Ben damla sakızı ve rezene de koyup damıtmak istiyorum biraz daha hafif uzo ya yakın bi tad istiyorum, bununla ilgili denemeleriniz oldu mu?

  1. Uzoya nedense hiç ısınamadım ben. Damla sakızı yeterli olur gibi düşünüyorum. İkinci damıtmada rezene miktarı konusunda ben olsam çok dikkatli olurum. Rezene miktarı fazla olursa içilemez bi içki olabilir. Deneme yaparsanız miktarlar konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim.

 3. Merhabalar, büyük marketlerde satılan %100 üzüm suyundan rakı yapma olayına nasıl bakıyorsunuz?

  1. Marhabalar.

   Denemeyi istiyorum. Ama %100 üzüm suyu gittiğim marketlerde denk gelmedi. Planım, öncelikle üzüm suyunun şeker yoğunluğunu ölçmek. Sonra eğer gerekiyorsa 1,070 e su ve şeker ilavesiyle ayarlamak. Eğer yapma imkanı bulursam burada yazacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.