Votka yapmak gerekli midir?

Votka 14. Yüzyılda keşfedilen bir içki. Anavatanının Polonya olduğuna inanılıyor ancak Günümüzde Rusya ile özdeşleşmiş bir içki. Yaptığım diğer içkilerle kıyaslandığında en kişiliksiz içki olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Viski türleri (scotch, bourbon ve Canadian) tahıl kökenli. Rakı, brandy, konyak meyve ve şeker kökenli içkiler. Cin ise tahıl kökenli bir içki ancak bence şekerden yapmanız da son derece kabul edilebilir sonuçlar veriyor ama cin lezzeti konusunda hassas olan arkadaşlar sizi lanetleyebilir… Votka ise her şeyden yapılabiliyor. Patatesten bile yapılabiliyor. Tek damıtma da olabiliyor, 2-3 damıtma da yapılabiliyor. Temel olarak tatsız, kokusuz 45 derece alkol içeren her içki votka olarak kabul ediliyor. Peki bu kadar tatsız bir içki neden bu kadar çok üretiliyor ve tüketiliyor? Bunun iki sebebi olduğunu düşünüyorum.

Sebeplerden birincisi votkanın tam bir kokteyl içkisi olması. Votka kişiliksiz olduğu için içine ne koyarsanız onun kişiliğini yansıtıyor. İçine portakal suyu koyun, portakal tadı etkin oluyor. Rakıya portakal suyu koyarsanız pek içilebilir bir kokteyl olmaz yani. Ananas suyu koyun ananaslı bir içecek oluyor. İkinci sebep ise votkanın tam bir alkolik içkisi olması. Gündüz içki içme adetiniz varsa, rakı içip bir yere giderseniz leş gibi rakı kokarsınız. Aynı sıkıntı viski içtiğiniz zaman da yaşanır. Oysa votka içtiğinizi anlamak zordur. Onun için alkoliklerin kamuflaj içkisidir votka.

O zaman niye votka yapıyorum diye sorarsanız, (tarifi görünce anlayacaksanız) ben votka yapmıyorum. Votka benzeri bir içecek yapıyorum. Adına Fatihotka denirse çok mutlu olurum. 😊

Turşunun hazırlanması aynı. 135 gr salça, 3,2 kg şeker ve 50 gr. kuru maya. Merak edenler http://birkargomasali.com/baslangic/ yazısını okuyabilir. Sonra ilk damıtmayı yapıyoruz. Bu damıtma rakı ilk damıtmasından farklı. Aynı cin damıtması gibi. Head ve Tail alımını ilk damıtmada yapmalıyız. Çünkü ikinci damıtmada head ve tail alırsak, fatihotka tatsız tuzsuz olur.

Peki fatihotkanın tadı nereden gelecek?

King mandalina diye bir mandalinamız var belki bilirsiniz. Çok çekirdekli ve küçücük bir mandalina türüdür. Çekirdekleri sebebiyle yemesi hep sıkıntılıdır. Ancak inanılmaz bir aroması vardır. 2 kg mandalina alın. Bir sabah kahvaltısında suyunu sıkıp afiyetle için, içirin. Harika bir içecek olur. Sakın kalan kabukları atmayın.  Kabukları şeker ilavesiyle bir mutfak robotunda parçalayın. Hemen kullanmayacaksanız, bir kilitli poşete koyup buzlukta dondurabilirsiniz. Ne yazık ki king mandalinanın mevsimi kısadır. Yıl boyunca fatihotka yapmak ve içmek istiyorsanız bir miktar stoğa koymanızda fayda var. Aksi takdirde Aralık ayında yaptığınız fatihotka Mayıs ayında biterse, yenisini içmek için Aralık ayına kadar beklemek zorunda kalırsınız.

Bu karışımı ilk damıtmanın sonucuna ekleyerek bir gece bekletin ki, mandalinaların yağları alkolün içine sinsin. İkinci damıtmayı alkolmetreniz 60 dereceye düşünce bitirin.

Votka genel olarak yıllandırma istemez. Hemen içebilirsiniz. Ancak fatihotka ne kadar bekletilirse o kadar ballanır. İçine sadece buz katarak içerseniz her yudumda king mandalinanın o tatlı aromasını keyifle yudumlayabilirsiniz. Kokteylde kullanmak isterseniz, turunçgil sularıyla kullanın.

King mandalina bulamazsanız, portakal ve diğer mandalina türlerini de kullanabilirsiniz. Fatihotka kadar nefis olmayabilir ama idare eder.

Bu arada evde içki yapmanın en güzel tarafı kendi içkilerinizi icat edebilmektir. Ben mesela mandalina yerine şeftali suyu koyarak bir deneme yaptım. Hiç güzel olmadı. Ancak çeşitli karışımları deneyerek farklı aromalarda votka yapabilirsiniz. Güzel bir içki bulursanız bana da haber verin lütfen.

Afiyet olsun. 😊

3 Replies to “Votka yapmak gerekli midir?”

  1. İnanamıyorum. Votka aroması satan bile var. Votkanın en önemli özelliği aromasız olaması iken… Kokusuz aroma satanlar var. Arkadaşlar, lütfen etil alkol alıp kendinize “içki” yapmayın. Siz bunu yapınca etil allok satışları patlıyor, dolandırıcılar sahte rakı değil sahte etil alkol üretmeye başlıyor. Bakınız Mersin’e. Şimdilik 8 ölü var. Çok üzücü… Çok üzücü!

  2. dostum bi abim fantadan yapıyo direk ve çok lezzetli oluyo daha denemedim ama denediğimde başarılı sonuç alırsam yorumuma eklerim 🙂

    1. Fanta, sprite ve her türlü şekerli gazozdan votka yapan sayısı çok arttı gerçekten. Çok ta iyi şeyler duyuyorum lezzeti hakkında. Herhalde tek sıkıntısı maliyeti olur. 15 lt kullanılsa maliyet en az 45 TL olur. Şeker kullanınca maliyet en fazla 14-15 TL olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir