En etkili tahsilatçı.

İşin tarihçesini oluşturmasalar da masalı masal yapan anılardır. Bu anılar olmasaydılar, tarih hiç yaratılamazdı.

Onları da yazacağım, aklıma geldikçe. Okuyanların katkısı da şart illa ki.

Kargo tarihi, Ceyar’sız yazılamaz.

Ceyar, kargo işine Express Kargo’da Mecidiyeköy şubede kurye olarak işe başlamış. Adı Cevdet ama herkes ona Ceyar derdi.

Kurye olarak çok başarılı değilmiş, ama elinden geleni dibine kadar yapan karakteri yüzünden hiç kimsenin onu şirketten uzaklaştırma cesareti olamamış. CargoTech kurulduğunda bize katıldı. “Tahsilatçı” olarak.  Yanlış anlaşılmasın lütfen.

Kargo işinde tahsilat en zor iştir. “Ücret alıcı” denilen kargolar en zor tahsilattır. Zamanla yok olacağına eminim. Aslında “ana fikir” çok güzel. Nakliye masraflarını gönderici değil de kargoyu alan ödüyor. Sizin de kargo ücretini almadan teslimatı yapmamanız gerekiyor. Mantık doğru ama siz kargoyu teslim etmeye gidiyorsunuz, adam “Cuma’ya gel öderim.” diyor.

Yok namaz değil, o zamanlar Cuma dediğimiz şey tahsilat günüydü. Bu kadar dindar değildi insanlar. İlk Cuma gidip paranızı alınca iş otomatiğe binerdi. Her Cuma günü elinizde faturalarla gidip paranızı alırdınız. Ama her işletmenin iyi günü, kötü günü olurdu. “Haftaya artık” deyince müşteri, çok itiraz edemezdiniz. Eğer ayın son günüyse o Cuma. İşler karışırdı. Maaş alamazdınız o Cuma. Ceyar bu gerçeğin çok farkındaydı.

Nasıl yapardı o tahsilatları hiç anlamadım. Boş geçeceği günü bilirdi, Ay sonundaki cumalarda hiç boşu olmazdı.

Bir müşterimizin muhasebecisinin Kahraman’a telefon etmesini hiç unutmuyorum. “Kahraman bey, bir daha tahsilat için lütfen Cevdet beyi bana yollamayın. Size yalvarıyorum. Şirkette hiç para yok ama, boynunu öyle bir büküyor ki, yeni aldığım maaşımı verdim, Kıyamıyorum bu çocuğa” diye ağlamıştı kızcağız telefonda.

Ceyar sayesinde alıyorduk maaşlarımızı…

Azıcık tarihçeye katkıda bulunacağım. Kargo ücreti müşterilerin çok umurunda olamadı ne yazık ki. Biz mi çok eziktik, müşteriler mi lojistiğin öneminin farkında değildi emin değilim. Kargo sektörünün en feci yanlışının bu olduğunu düşünüyorum. Zaten Cargotech’in 1995 yılında fark ettiği ancak komple değiştirmeye gücünün yetmediği tahsilat problemi her gün daha fazla çözüme yaklaşıyor. Çok yakın bir zamanda “Ücret Alıcı” kargo tedavülden kalkacak. Göndericiler kargo ücretini ödeyecek ve kendi faturasına dahil edecek bu gideri.

Bir teslimat, iki dakika sürer, tahsilat ise 5 dakika ile iki saat arasında süre emer. Tahsilat yapmayan bir şube aracı yerine göre günde 30-50 teslimat yapabilir. Tahsilat yapması gereken bir aracın günlük 20 teslimatı geçmesi Hz. Musa’nın Kızıldenizi yarması gibi bir olaydır.

Şansınız varsa ve haftalık tahsilat yapıyorsanız, bana telefon edin size Ceyar’ın telefonunu vereyim. Bir iş teklifi yapın, belki ikna edersiniz. Ama sizi uyarmadan geçmeyeyim.

Ceyar’ın o zamanlar yalnız yaşadığı Küçükçekmece gölünün kıyısındaki evde sakladığı paşa dedesinin kılıcına dikkat edin. Kimsenin canı yansın istemem. 🙂

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.